Twojego partnera zabrała Policja. Zaskoczyli Was, przychodząc do domu z nakazem doprowadzenia do zakładu karnego. Fakt, partner miał kiedyś wyrok „zawiasach”, ale przecież sąd puścił go wolno do domu. Dlaczego po wyroku w zawieszeniu trafia się do więzienia? Kiedy sąd może zarządzić wykonanie warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności? Odpowiem na te pytania w tym tekście.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania?
- Kiedy sąd może zarządzić wykonanie warunkowo zawieszonej kary pozbawienia wolności?
- Jak wygląda procedura doprowadzenia do zakładu karnego?
- Co mogę zrobić, żeby nie zostać osadzony w zakładzie karnym?
- Jak mogę się bronić przed skierowaniem do więzienia?
SPIS TREŚCI:
- Kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania
- Zarządzenie wykonania kary – kiedy następuje?
- Doprowadzenie do zakładu karnego – jak przebiega?
- Jak uniknąć osadzenia w zakładzie karnym?
- Jak mogę się bronić w postępowaniu o zarządzenie wykonania kary?
- Jakie są koszty postępowania w sprawie zarządzenia kary pozbawienia wolności?
- Pomoc prawna
1. KARA POZBAWIENIA WOLNOŚCI Z WARUNKOWYM ZAWIESZENIEM JEJ WYKONANIA
Zostałeś skazany na karę pozbawienia wolności „w zawiasach”, czyli z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Sąd wyznaczył Ci okres próby i puścił wolno. Cieszysz się, że ominęło Cię więzienie i możesz zapomnieć o sprawie. Niestety, możesz się mylić.
Zawiesić można karę pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku lub krótszym. Sąd decydując o zawieszeniu bierze pod uwagę głównie Twoją sylwetkę i prognozę kryminologiczną, tzn. jaki prowadzisz tryb życia, czy wchodzisz w konflikty z prawem, czy pracujesz, płacisz alimenty itp. Ocenia, jak jest szansa, że ponownie popełnisz przestępstwo. Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który wynosi od 1 roku do 3 lat (dla młodocianego i sprawcy przemocy w rodzinie – 2 do 5 lat) i biegnie od uprawomocnienia się wyroku.
Co to jest okres próby przy zawieszeniu wykonania kary?
Jest to czas, w którym sąd może narzucić Ci wykonanie określonych obowiązków albo powstrzymanie się od pewnych zachowań. Może też nałożyć na Ciebie dozór kuratora lub innej godnej zaufania osoby lub instytucji.
Prawidłowe wykonanie wyroku i brak konfliktów z prawem, to warunki, aby kara pozbawienia wolności nie została wykonana.
2. ZARZĄDZENIE WYKONANIA KARY POZBAWIENIA WOLNOŚCI – KIEDY NASTĘPUJE?
Zgodnie z artykułem 75 Kodeksu Karnego przewidziana „w zawiasach” kara pozbawienia wolności może być zarządzona do wykonania przez sąd i to w kilku różnych sytuacjach.
Na wykonanie kary narażasz się przede wszystkim, jeśli ponownie popełniasz przestępstwo, w szczególności podobne przestępstwo umyślne i zostajesz skazany na karę pozbawienia wolności (w innej sprawie).
Kara może być też zarządzona do wykonania, jeśli nie wykonujesz nałożonych na Ciebie przez sąd obowiązków.
Ważne! Jeśli jesteś objęty dozorem kuratora, a nie wykonałeś wyroku lub ponownie naruszyłeś prawo, kurator wyśle Ci pisemne upomnienie. Gdy po otrzymaniu upomnienia nadal nie zmienisz swojego trybu życia – sąd prawdopodobnie skieruje Cię do zakładu karnego.
O tym, czy wysłać Cię do więzienia decyduje sąd, który w danej sprawie orzekał w pierwszej instancji (najczęściej sąd rejonowy), jednakże jeśli w okresie próby został Ci narzucony dozór, to właściwy jest sąd, w którego okręgu dozór jest lub miał być wykonywany.
Ważne! Decyzja sądu może zapaść tylko w okresie próby i w ciągu 6 miesięcy po jego zakończeniu, później jesteś już wolny i nie grozi Ci wykonanie kary pozbawienia wolności z tego wyroku.
3. DOPROWADZENIE DO ZAKŁADU KARNEGO – JAK PRZEBIEGA?
Polski sąd, to nie amerykański film – skazany, który nie był wcześniej osadzony, nie jest wyprowadzany przez uzbrojonych policjantów z sali sądowej prosto do więzienia. Po uprawomocnieniu się wyroku dostaje pocztą tzw. „bilet do więzienia”, czyli pismo w którym ma informację do którego zakładu karnego i kiedy ma się stawić.
Jeśli tego nie zrobi, zakład karny przesyła do sądu zawiadomienie, a sąd poleca doprowadzenie skazanego Policji. To oczywiście trwa przez co najmniej kilkanaście dni.
To właśnie historia z naszego przykładu: skazany dostał karę w zawieszeniu, ale nie zorganizował sobie wyroku na piśmie. Potem wyprowadził się do innego miasta, zapomniał o sprawie i nie zgłaszał do kuratora. Kurator skierował do sądu wniosek o wykonanie kary. Skazany nie odbierał poczty pod dawnym adresem, więc nie wiedział o toczącym się postępowaniu. Był zaskoczony, kiedy do jego drzwi zapukała Policja.
Uwaga! Od 2023 r. będziemy mieli w tym zakresie dużą zmianę przepisów kodeksu karnego wykonawczego -wprowadzona będzie zasada wydawania przez sąd w każdym przypadku polecenia zatrzymania i doprowadzenia do aresztu każdego skazanego na karę pozbawienia wolności, bez wcześniejszego wzywania do stawienia się w wyznaczonym terminie.
4. JAK UNIKNĄĆ OSADZENIA W ZAKŁADZIE KARNYM?
Dla osób, które mają orzeczoną karę pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania mam kilka rad:
- zapisz sobie treść wyroku albo złóż w sądzie wniosek o przesłanie wyroku do Ciebie na piśmie,
- uważnie przeczytaj wyrok,
- wynotuj sobie dokładnie, do czego sąd Cię zobowiązał – może masz zapłacić grzywnę albo naprawić szkodę wyrządzoną pokrzywdzonemu, może musisz podjąć terapię uzależnień albo poddać się pod dozór kuratora,
- jeśli nie wiesz w jaki sposób masz wykonać dany obowiązek – na jaki rachunek zapłacić pieniądze, gdzie się zgłosić – możesz skontaktować się z nami, pomożemy Ci wykonać prawidłowo wyrok
- wykonaj wszystkie obowiązki, a jeśli jesteś objęty dozorem – pozostawaj w regularnym kontakcie z kuratorem,
- jeśli musisz zmienić miejsce zamieszkania – poinformuj o tym kuratora i sąd.
Jeżeli nie jesteś pewna lub pewny, czy ryzykujesz zarządzeniem wykonania kary, możesz skorzystać z mojej pomocy prawnej. Dane do kontaktu znajdziesz TUTAJ.
5. JAK MOGĘ SIĘ BRONIĆ W POSTEPOWANIU O ZARZĄDZENIE WYKONANIA KARY WIĘZIENIA?
Przede wszystkim musisz pamiętać o odbieraniu pism z sądu, a jeśli zmieniasz adres zamieszkania – o poinformowaniu sądu o nowym adresie. Tylko dzięki temu dowiesz się, że taka sprawa przeciwko Tobie się toczy.
Strategia obrony zależy od tego, który paragraf artykułu 75 Kodeksu Karnego jest podstawą do zarządzenia wykonania kary, każdy z nich bowiem mówi o innej sytuacji, gdy sąd taką karę zarządza.
Sprawdzamy więc, kiedy przepis przewiduje zarządzenie – opis tych okoliczności nazywamy przesłankami. Staramy się udowodnić, że przesłanki te nie zostały spełnione. Ważne jest czy dany przepis mówi o tym, że „sąd zarządza”, czyli sędzia musi tak zrobić, czy tylko „sąd może”. Jeśli „może”, to daje nam możliwość przekonania sędziego, że w Twoim wypadku powinieneś lub powinnaś pozostać na wolności.
6. Jakie są koszty postępowania w sprawie zarządzenia kary pozbawienia wolności?
Postępowanie w sprawie zarządzenia kary sąd wszczyna, kiedy otrzyma wniosek od:
- kuratora sprawującego dozór
- organizacji lub instytucji sprawującej dozór
- prokuratora
Żeby wziąć udział w tym postępowaniu nie musisz wnosić żadnych opłat. Wystarczy, że zgłosisz się do sądu. Ewentualne koszty postępowania sąd może nałożyć na Ciebie w postanowieniu końcowym o zarządzeniu wykonania kary, jednak w praktyce zwykle obciąża nimi Skarb Państwa.
Nawet jeśli sąd zdecyduje się obciążyć Ciebie kosztami postępowania, to wyniosą one od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Ważne! O kosztach postępowania sąd karny orzeknie bez względu na to, czy brałeś lub brałaś w nim czynny udział. Przedstaw zatem sądowi swoją sytuację majątkową i osobistą, a następnie wnieś o zwolnienie z opłat.
ZARZĄDZENIE WYKONANIA KARY WIĘZIENIA – POMOC PRAWNA ADWOKATA
.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawach dotyczących zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności, możesz skorzystać z mojego wsparcia prawnego.
Mogę pomóc Ci poprzez konsultację prawną, również w formie wideokonferencji. Podczas konsultacji doradzę Ci, na co musisz zwrócić uwagę podczas zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności. Jeżeli natomiast doszło już do postępowania o zarządzenie wykonania kary, omówimy Twoją linię obrony.
Jako adwokat mogę reprezentować Cię przed sądem w postępowaniu o zarządzenie wykonania kary więzienia.
Dane do kontaktu – adwokat Łukasz Buchała
Telefon: +48 578 656 248E-mail: l.buchala@sprawasadowa.com.pl
Możesz również skorzystać z poniższego formularza kontaktowego