Po odbyciu kary pozbawienia wolności chcesz rozpocząć wszystko od nowa i odbudować więzi z bliskimi, zwłaszcza z Twoimi dziećmi. Nie zawsze jest to proste. Bardzo częstym problemem są utrudnione kontakty z dzieckiem po wyjściu z więzienia. Co możesz zrobić, jeżeli zależy Ci na odzyskaniu kontaktu z dzieckiem? I jak może pomóc Ci w tym adwokat? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym tekście.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze problemy dotyczące kontaktu z dzieckiem po wyjściu z więzienia,
- Czy rodzicowi można zabronić widywać dziecko po wyjściu z więzienia,
- Czy sąd może zabronić kontaktu z dzieckiem z powodu odbycia kary pozbawienia wolności,
- Czy dziecko może nocować u rodzica, który wcześniej odbył karę pozbawienia wolności,
- Co możesz zrobić, jeżeli drugi rodzic utrudnia Ci kontakty z dzieckiem z powodu Twojego pobytu w więzieniu.
SPIS TREŚCI:
- Problem z kontaktem z dzieckiem po wyjściu z więzienia
- Czy matka może zabronić ojcu widywać dziecko z powodu pobytu w więzieniu?
- Czy sąd może mi nie przyznać kontaktów z dzieckiem, bo byłem w więzieniu?
- Wniosek o umożliwienie kontaktu z dzieckiem w formie zdalnej – przez telefon, whatsapp, messenger itd.
- Czy ojciec może przenocować dziecko u siebie w domu?
- Ile kosztuje wniosek w sprawie o kontakty z dzieckiem?
- Pomoc prawna
1. PROBLEM Z KONTAKTEM Z DZIECKIEM PO WYJŚCIU Z WIĘZIENIA
Częsta historia: jesteście w związku partnerskim, mieszkacie wspólnie i wspólnie wychowujecie Wasze dziecko. Niestety, trafiasz do więzienia – na rok, dwa, dłużej. Na początku partnerka kontaktuje się z Tobą, możesz porozmawiać z dzieckiem przez telefon, czasem przyjeżdża na widzenia. Potem kontakt się urywa.
Matka dziecka znajduje na wolności innego partnera, przestaje odbierać od Ciebie telefony. Nie wiesz co dzieje się z Twoim dzieckiem. Wychodzisz na wolność, odnajdujesz swoją byłą partnerkę, ale dowiadujesz się, że z dzieckiem nie możesz się zobaczyć, bo „ma już nową rodzinę”.
Czy rzeczywiście pobyt w więzieniu uniemożliwia Ci widzenie się z dzieckiem? Otóż niekoniecznie.
2. CZY MATKA MOŻE ZABRONIĆ OJCU WIDYWAĆ DZIECKO Z POWODU POBYTU W WIĘZIENIU?
Zasadniczo – nie może. Zgodnie z art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzic, nawet pozbawiony władzy rodzicielskiej ma prawo do kontaktu z dzieckiem, a dziecko – z rodzicem. Konflikt pomiędzy rodzicami, wzajemne złe zdanie o sobie, nie mają wpływu na uprawnienie rodzica do widywania się z córką lub synem.
Jeżeli zatem matka chce uniemożliwić ojcu kontakt z dzieckiem z powodu odbywania kary pozbawienia wolności powinna przede wszystkim skierować do sądu rodzinnego wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. To sąd może zabronić ojcu widywać się z dzieckiem albo ograniczyć te kontakty do formy elektronicznej.
W takiej sytuacji ojciec może bronić się poprzez udział w postępowaniu w sprawie ustalenia kontaktów – złożenie odpowiedzi na wniosek. Rolą ojca będzie wykazanie, że nie czyni dziecku żadnej krzywdy, a utrzymywanie więzi z obojgiem rodziców jest zgodne z dobrem dziecka.
Możemy mieć też do czynienia z sytuacją, gdy rodzic popełnia czyny karalne na szkodę dziecka (np. bije je). Drugi z rodziców powinien jak najszybciej zgłosić takie zdarzenia na Policję. Wtedy to sąd karny może zakazać rodzicowi zbliżania się do dziecka na określoną odległość.
3. CZY SĄD MOŻE MI NIE PRZYZNAĆ KONTAKTÓW Z DZIECKIEM, BO BYŁEM LUB BYŁAM W WIĘZIENIU?
Zakaz bezpośredniego kontaktowania się z dzieckiem jest orzekany w sytuacjach, gdy rodzic stwarza dla dziecka realne zagrożenie np. jest pedofilem, jest silnie uzależniony od narkotyków i sprawuje „opiekę” nad dzieckiem będąc pod ich wpływem, jest bardzo agresywny wobec dziecka. Nawet wtedy rodzic może ubiegać się o umożliwienie kontaktów w formie zdalnej – przez telefon, WhatsAppa.
Jeżeli stosunek rodzica do dziecka jest poprawny, a skazanie na karę pozbawienia wolności wynikało z popełnienia przestępstwa niezwiązanego z dzieckiem np. posiadania narkotyków, prowadzenia samochodu pomimo sądowego zakazu, to nie ma podstaw do zakazywania rodzicowi bezpośrednich spotkań z dzieckiem.
Najczęściej cała rodzina (oboje rodzice i dzieci) kierowani są do konsultacji z psychologiem i to na bazie opinii psychologicznej sąd decyduje o formie kontaktów. Między innymi dlatego realizowanych jest wiele projektów – między innymi przez Służbę Więzienną – uczących skazanych jak być dobrym rodzicem. Programy te realizowane są zarówno dla osadzonych mężczyzn jak i kobiet.
4. WNIOSEK O UMOŻLIWIENIE KONTAKTU Z DZIECKIEM W FORMIE ZDALNEJ – PRZEZ TELEFON, WHATSAPP, MESSENGER ITD.
Jeżeli z różnych przyczyn nie możesz osobiście kontaktować się z dzieckiem, możesz złożyć wniosek o umożliwienie kontaktu zdalnego.
Kiedyś dotyczyło to głównie rodziców mieszkających na stałe poza granicami Polski, którzy z dzieckiem widują się w wakacje, ferie i święta. Obecnie rodzice chcą mieć stały kontakt z dzieckiem, móc codziennie wieczorem zadzwonić i zapytać jak minął dzień.
Jeśli rodzice są silnie skonfliktowani dziecko nie może odebrać telefonu, nie może swobodnie porozmawiać pod nieobecność innych osób, rozmowy są przerywane.
W tym celu powinieneś lub powinnaś złożyć do sądu wniosek taki sam jak w przypadku kontaktów stacjonarnych („na żywo”), zaznaczając dokładnie w jakie dni, w jakich godzinach i za pomocą jakich komunikatorów ma odbyć się kontakt zdalny.
5. CZY OJCIEC MOŻE PRZENOCOWAĆ DZIECKO U SIEBIE W DOMU?
Zasadą jest wykonywanie kontaktów z noclegiem. Czasem, jeśli odległość między domami rodziców jest duża, a wręcz mieszkają w innych krajach, nie ma możliwości wykonania kontaktu w inny sposób niż przez kilka dni bez przerwy.
Z mojego doświadczenia w sprawach o kontakty sędziowie mają wątpliwości co do możliwości nocowania:
- jeśli rodzic nie ma przynajmniej przeciętnych warunków mieszkaniowych (najlepiej żeby dziecko mogło spać samo w osobnym pokoju)
- jeśli z rodzicem mieszkają osoby, które mogą stwarzać zagrożenie dla dziecka z powodu choroby psychicznej, alkoholizmu, narkomanii. Zagrożeniem może być też nowy partner rodzica, w szczególności nowy partner matki dla dorastającej córki.
- jeśli dziecko jest bardzo małe (do 1 roku życia, czasem do 3 roku życia), a matka nie zgadza się na dłuższą izolację lub opinia psychologa dziecięcego w tym przedmiocie jest negatywna.
Oczywiście wszystkie te aspekty trzeba oceniać bardzo indywidualnie – jeśli ojciec ma dobry kontakt z córką, nie ma żadnych przeszkód żeby zabierał ją do siebie na weekend, nawet jeśli mieszka w kawalerce albo córka ma 1,5 roku.
6. ILE KOSZTUJE WNIOSEK W SPRAWIE O KONTAKTY Z DZIECKIEM?
Aby złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem lub zmianę wcześniejszego postanowienia w tym przedmiocie należy wnieść opłatę w wysokości 100,00 zł.
Oprócz tego mogą się pojawić dodatkowe koszty, w zależności od przeprowadzanych przez dowodów, np. opinii biegłego psychologa, wywiadu środowiskowego kuratora. Postępowanie to nie należy do drogich. Jeśli jednak obawiasz się kosztów lub nie będziesz w stanie ich ponieść, zawsze możesz wraz z pierwszym pismem złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych.
KONTAKTY Z DZIECKIEM PO WYJŚCIU Z WIĘZIENIA – POMOC PRAWNA ADWOKATA
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawach dotyczących kontaktów z dziećmi, również po odbyciu kary pozbawienia wolności, możesz skorzystać z mojego wsparcia prawnego.
Mogę pomóc Ci poprzez konsultację prawną, również w formie wideokonferencji. Podczas konsultacji doradzę Ci, jakie są Twoje prawa do kontaktu z dzieckiem – w formie tradycyjnej lub zdalnej. Oczywiście uwzględnię również takie okoliczności jak pobyt w więzieniu, jeżeli taka sytuacja miała miejsce.
Jako adwokat mogę reprezentować Cię przed sądem w postępowaniu o ustalenie kontaktów z dzieckiem.
Dane do kontaktu – adwokat Łukasz Buchała
Telefon: +48 578 656 248E-mail: l.buchala@sprawasadowa.com.pl
Możesz również skorzystać z poniższego formularza kontaktowego