Twoja bliska osoba odbywa karę pozbawienia wolności. Z więzienia stara się dzwonić tak często, jak to możliwe. Jednak ostatnio kontakt jakby się urwał, syn nie dzwoni tak często, bo strażnicy mu nie pozwalają. Czy mają rację? Ile razy można dzwonić z więzienia? Te pytania są uzasadnione ze względu na zmiany wprowadzone w 2022 roku. Omówię je w tym tekście
Z tego wpisu dowiesz się:
- Jakie przepisy regulują pobyt więźniów w zakładach karnych?
- Jak zmiana nastąpiła w KKW w 2022 roku?
- Ile razy można dzwonić z więzienia?
- Czy aresztowany może dzwonić do rodziny?
- Jakie uprawnienia zostaną odebrane więźniom?
- Jaka będzie zmiana w dozorze elektronicznym od 2023?
SPIS TREŚCI:
- Przepisy regulujące pobyt w zakładzie karnym
- Istotne zmiany w kodeksie karnym wykonawczym w 2022 roku
- Ile razy można dzwonić z więzienia po wprowadzonych zmianach?
- Telefony z aresztu – zmiany od 2022 roku
- Dodatkowe ograniczenia i obowiązki więźniów
- Jaka będzie zmiana w dozorze elektronicznym w 2023 roku?
- Pomoc prawna
1. PRZEPISY REGULUJĄCE POBYT W ZAKŁADZIE KARNYM
Może się wydawać, że trafiając do zakładu karnego po prostu jest się w warunkach izolacji (trochę jak na kwarantannie z powodu covid). Niestety, codzienność więźniów jest bardziej przykra niż codzienność izolacji w domu. Praktycznie każda aktywność osadzonego jest szczegółowo zaplanowana i musi odbyć się według rygorystycznych zasad, za których nieprzestrzeganie przewidziane są kary.
Podstawowe „reguły gry” zawarte są w kodeksie karnym wykonawczym, który ustanawia zasady wykonywania kar i środków karnych.
Dla więźniów istotne jest również rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania kary pozbawienia wolności.
Każdy areszt śledczy lub zakład karny ma też wewnętrzny regulamin, z którym należy się zapoznać. Pamiętaj, że mogą one różnić się od siebie.
Przepisy powyższe obowiązują częściowo również bliskich osadzonego/osadzonej, którzy powinni zapoznać się i przestrzegać w szczególności regulaminów konkretnej jednostki penitencjarnej dotyczących widzeń, paczek, przekazywania pieniędzy. Podstawowe informacje można znaleźć na stronie Służby Więziennej, np.:
- https://www.sw.gov.pl/strona/dla-interesantow-zaklad-karny-w-trzebini
- https://www.sw.gov.pl/strona/dla-interesantow-zaklad-karny-w-wadowicach
- https://www.sw.gov.pl/strona/dla-interesantow-zaklad-karny-wojkowice
2. NOWOCZESNE WIĘZIENNICTWO: ZMIANY W KODEKSIE KARNYM WYKONAWCZYM (KKW) – 2022 ROK
5 sierpnia 2022 r. weszła w życie ustawa nowelizująca kodeks karny wykonawczy, co oznacza, że wiele przepisów dotyczących wykonywania kar, a w szczególności kary pozbawienia wolności, uległo zmianie. Większość zmian wchodzi w życie od 1 stycznia 2023 r., jednak część już obowiązuje i jest stosowana przez Służbę Więzienną.
Zmiany te składają się na przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej program reform „Nowoczesne więziennictwo”. Ma on odciążyć funkcjonariuszy Służby Więziennej, zapewnić im lepszy komfort pracy i większe bezpieczeństwo.
Jak można się domyślić z powyższego – kosztem uprawnień więźniów.
Czas zatem omówić najważniejsze zmiany, które mogą dotyczyć Ciebie lub Twoich bliskich.
3. ILE RAZY MOŻNA DZWONIĆ Z WIĘZIENIA?
Dla osoby przebywającej na wolności sam proces dzwonienia z więzienia jest zupełnie nieintuicyjny. Jesteśmy przyzwyczajeni, że bierzemy telefon do ręki, naciskamy trzy razy i dzwonimy.
Ale nie z więzienia. Tam odbywa się to w następującej kolejności, gdy np. więzień chce zadzwonić do adwokata:
- Więzień rano pisze na karteczce do kogo chce zadzwonić z dokładnymi danymi, np. adwokat Łukasz Buchała, t. 578656248, Kancelaria Adwokacka ul. Sienna 6, 32-500 Chrzanów, obrońca.
- Osadzony przekazuje karteczkę oddziałowemu.
- Oddziałowy przekazuje koordynatorowi kartkę z danymi.
- Koordynator sprawdza w internecie zgodność zapisanych na kartce danych z danymi adwokata.
- Osadzony dostaje zgodę na wykonanie telefonu.
- Oddziałowy idzie z nim do telefonu (jest to aparat samoinkasujący, więc osadzony musi mieć własną kartę z impulsami telefonicznymi).
- Funkcjonariusz Służby Więziennej wybiera zaplanowany nr telefonu i dzwoni z pytaniem „Tu Zakład Karny… Kto mówi?” i muszę się zgłosić „Adwokat Łukasz Buchała”…
- …i dopiero teraz mogę porozmawiać z klientem.
Oczywiście pomiędzy konkretnymi zakładami karnymi mogą być pewne różnice w stosunku do tego modelu, ale zasada wszędzie jest podobna.
Do tej pory liczba telefonów do adwokata lub do osób bliskich nie była limitowana – z tym że mogły się one odbywać tylko w dniach i godzinach przewidzianych, więc z racji na ilość więźniów i personelu zawsze były ograniczone.
I właśnie ta liczba uległa zmianie.
WAŻNE! Obecnie więzień ma prawo tylko do jednego kontaktu telefonicznego w tygodniu.
Każdy dodatkowy kontakt zależy jedynie od dobrej woli funkcjonariuszy SW. O ile w wypadkach losowych, pilnych taka zgoda jest udzielana, to co do zasady: „co najmniej raz w tygodniu oznacza raz w tygodniu”.
Pamiętaj o tym planując kontakt z bliskim odbywającym karę.
4. TELEFONY Z ARESZTU – ZMIANY OD 2022 ROKU
W związku ze zmianami poszkodowane są też osoby tymczasowo aresztowane, którym prokuratura masowo cofnęła zgody na kontakt telefoniczny z rodziną. Uzyskanie takiej zgody będzie teraz dużo trudniejsze, gdyż może być wydana tylko w szczególnych sytuacjach. W pozostałych zaś – pozostają nam tradycyjne, papierowe listy.
Więcej informacji o różnicach między tymczasowym aresztowaniem a odbywaniem kary pozbawienia wolności i możliwości dzwonienia z aresztu do bliskich znajdziesz w moim innym artykule – przejdziesz do niego klikając w poniższe zdjęcie.
5. INNE OGRANICZENIA I OBOWIĄZKI WIĘŹNIÓW
Oprócz ograniczenia możliwości dzwonienia sytuacja więźniów pogorszy się między innymi o:
- możliwość uznania skargi więźnia na Służbę Więzienną z góry za bezzasadną, bez jej rozpoznawania,
- wprowadzenie terminu 7 dni na złożenie skargi, licznego od dnia, kiedy skazany dowiedział się o podstawie skargi (np. od dnia niewłaściwego zachowania wychowawcy),
- korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na NFZ zgodnie ze zwykłą kolejką,
- obowiązek pracy przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych,
- przymusowe doprowadzenia każdego skazanego do zakładu karnego (likwidacja tzw. biletów do więzienia)
- utworzenie specjalnego Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej do rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw popełnionych przez osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.
Jak widzisz, zmian jest sporo. Zdaję sobie sprawę, że można się w nich pogubić.
6. JAKA BĘDZIE ZMIANA W DOZORZE ELEKTRONICZNYM OD 2023 ROKU?
Na koniec mam jednak dla Ciebie dobrą informację. Jedna zmiana z pewnością spodoba się więźniom – od 1 stycznia 2023 roku złagodzone zostaną warunki ubiegania się o wykonanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego tzw. bransoletę.
Obecnie może się o nią starać tylko osoba skazana na nie więcej niż 1,5 roku pozbawienia wolności. Od stycznia będą mogły wnioski składać również osoby odbywające karę w wymiarze niższym niż 3 lata, którym do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy. Na przykład:
Przykład: Karol odsiaduje karę 2 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Odsiadka kończy się 15 czerwca 2023 roku. Karol będzie mógł ubiegać się o odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego od 1 stycznia 2023 r.
Moja rada: lepiej wniosek złożyć do końca 2022 roku – w styczniu zapewne sądy penitencjarne będą już zawalone wnioskami.
ODBYWANIE KARY WIĘZIENIA – POMOC PRAWNA ADWOKATA
.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawach dotyczących wykonywania kary pozbawienia wolności, możesz skorzystać z mojego wsparcia prawnego.
Mogę pomóc Ci poprzez konsultację prawną, również w formie wideokonferencji. Podczas konsultacji doradzę Ci, jakie są prawa i obowiązki więźniów, z uwzględnieniem telefonów do rodziny lub adwokata.
Jako adwokat mogę reprezentować Cię przed sądem penitencjarnym, m.in. w postępowaniach dotyczących odbycia kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
Dane do kontaktu – adwokat Łukasz Buchała
Telefon: +48 578 656 248E-mail: l.buchala@sprawasadowa.com.pl
Możesz również skorzystać z poniższego formularza kontaktowego